مطالعه «سووداک»

مطالعه «سووداک»

 

طرح کلان «درمان هپاتیتC» یا مطالعه «سووداک» یکی از مهمترین طرحهای تحقیقاتی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد است که به دستاوردی مهم در درمان آسان و قطعی هپاتیت C در کشور و نجات جان صدها بیمار مبتلا انجامیده است.

 

هپاتیت C، بیماری است که  کبد، از بزرگترین و مهمترین غدد داخلی بدن انسان را درگیر و وظایف مهم آن شامل دفع سموم، ساخت پروتئین های حیاتی، تنظیم مصرف قند خون ، سوخت و ساز چربی ها و  ساخت برخی هورمونهای ضروری را مختل می کند.

 

آلودگی با هپاتیت C خود را با اشکال بالینی مختلف نشان می دهد : هپاتیت C حاد که پس از آلودگی با ویروس ، از زمان بیماری تا بهبودی کمتر از 6 ماه طول می کشد و در این مدت آسیب وارده به کبد، کاملا برطرف و ویروس از خون پاک می شود و هپاتیت C مزمن که التهاب و آسیب وارده به کبد 6 ماه یا بیشتر طول می کشد و نیاز به درمان دارد.

 

هپاتیت C ، در اغلب موارد هیچ علامتی ندارد و می تواند مثل یک سرماخوردگی ساده بروز کند.  ویروس این بیماری ،  اغلب از راه خون منتقل می شود اما ارتباطات جنسی محافظت نشده و انتقال از طریق مادر به جنین ، راه های دیگر سرایت این بیماری است. در ایران بیش از 200 هزار نفر به هپاتیت C مبتلا هستند.

 

درمان بیماری هپاتیت C در سالهای گذشته با داروی تزریقی اینترفرون و ریباویرین با عوارض بسیار زیاد و فرایندی طولانی (24 تا 48 هفته) صورت می گرفت و شانس درمان قطعی مبتلایان فقط  50 درصد بود. اما با تولید داروی هاروونی در آمریکا ، انقلابی در درمان هپاتیت C رخ داد که قادر بود مبتلایان را ظرف 84 روز درمان کند . با این حال، درمان با این دارو علاوه بر این که بسیار گران بوده است، شانس موفقیت درمان مبتلایان هپاتیت C با ژنوتیپ یک و سه در ایران، فقط 50 درصد است؛ چرا که این دارو در آمریکا ساخته شده و مبتلایان هپاتیت C در این کشور، عمدتا از ژنوتیپ یک هستند.

 

بر همین اساس محققان پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پی سه سال تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی موفق شدند داروی ترکیبی بسیار موثری علیه هپاتیت C تولید کنند که مراحل بالینی را طی کرده و با نام تجاری Sovodak به بازار دارویی کشور عرضه شده است.

 

داروی سووداک که ترکیبی از سوفوسبوویر و داکلاتوسویر است در مدت کمتر از سه ماه با روزانه یک عدد قرص، بیماری هپاتیت C را در بیش از 98 درصد بیماران درمان می کند.

 

مزایای استفاده از داروی سووداک:

عدم استفاده همزمان از داروی تزریقی اینترفرون

موثر بودن روی تمام ژنوتیپ های ویروس هپاتیت C

موثر بودن روی موارد پیشرفته (سیروز) یا بیمارانی که به داروهای دیگر پاسخ نداده اند

عدم عوارض دارویی قابل توجه

در حال حاضر ، داروی  Sovodak وارد فارماکوپه دارویی ایران شده و پروانه تولید این دارو توسط شرکت دانش بنیان « فن آوران روژان محقق دارو»  اخذ شده است.

این دارو تا کنون صدها بیمار مبتلا به هپاتیت C را با هزینه بسیار کمتر از داروی مشابه خارجی برای دوره کامل بهبودی طی سه  ماه ، درمان سریع و قطعی کرده  است.

 

انتهای پیام

کلمات کلیدی
فرشته هاشمی
تهیه کننده:

فرشته هاشمی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *