مطالعه «پلی پیل»

مطالعه «پلی پیل»

 

آمارها در ایران حاکیست ۵۵ درصد ایرانی ها، دچار مرگ زودرس (زیر ۷۰ سال) می شوند. مرگهای زودرس در ایران در حالی به یک واقعیت تلخ و نگران کننده تبدیل شده است که علت نیمی از این مرگها، بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی است

 

اصلاح شیوه زندگی یکی از مهمترین مداخلات برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و کنترل عوامل خطر آنها محسوب می شود؛ اما نقش مهم مداخلات دارویی در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و سایر بیماری های مزمن را نمی توان نادیده گرفت.

 

اهمیت مداخلات دارویی در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی درحالیست که تعدد و تنوع داروهای پیشگیری کننده از سکته های قلبی و مغزی، موجب ایجاد خستگی، سردرگمی و حتی دلسرد شدن درصد قابل توجهی از افراد تحت درمان این داروها شده و از سویی دیگر تکثر قرصهای مصرفی، بار روانی برای فرد مبتلا به همراه دارد.

 

مطالعه کوهورت گلستان، شش سال پس از پیگیری اهداف خود در شناسایی علل شیوع بالای سرطان مری در شمال شرق ایران (استان گلستان) و نیز سرطانهای دستگاه گوارش فوقانی و دستیابی به دستاوردهای مهمی در این زمینه، در ادامه، به بررسی علل بروز بیماری های مزمن غیرواگیر در افراد مشارکت کننده پرداخت و دریافت: نیمی از جمعیت مورد مطالعه، از سکته های قلبی و مغزی فوت می کنند. بررسی عوامل خطر سکته های قلبی و مغزی هم حاکی از آن بود که بیش از 50 درصد افراد بالای 50 سال، فشار خون بالا دارند. یافته های مطالعه  در این زمینه نشان داد که مصرف داروهای آسپیرین، داروهای ضد فشارخون، و داروهای کاهنده چربی خون به شرط تداوم مصرف و اصلاح شیوه زندگی، می توانند مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی- عروقی را تا 50 درصد کاهش دهند.

 

تیم اجرایی مطالعه کوهورت گلستان با اتکا به یافته های خود، درصدد ارائه راهکاری ساده برای کاهش سکته های قلبی و مغزی و مرگهای زودرس و پیشگیری اولیه از آن برآمدند. طی مطالعاتی که دو دانشمند انگلیسی به نام والد و ولو، انجام دادند ، نهایتا دارویی به نام « پلی پیل» برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی پیشنهاد شد و در سال 1389، مطالعه پایلوت «پلی پیل» ، در شهر کلاله و  با همکاری شبکه بهداشت و  درمان این شهر به مدت یک سال  بر روی 475 فرد 40 تا 70 سال مشارکت کننده در مطالعه به اجرا درآمد و نتایج نشان داد این قرص در مصرف کنندگان بخوبی تحمل می شود. در سال 1392، فاز اصلی مطالعه نیز با مشارکت 8 هزار فرد  40 تا 75 سال اجرا شد و یافته های مطالعه اصلی هم نشان داد مصرف قرص پلی پیل، 34 درصد در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و مرگهای ناشی از آن موثر است و در صورت پایبندی 70 درصدی به مصرف پلی پیل ، میزان تاثیر آن بر پیشگیری اولیه  از سکته های قلبی و مغزی به  57 درصد می رسد.

 

داروی «پلی پیل» که با حمایت بنیاد برکت تولید شده است وارد فارماکوپه ایران شده و پروانه تولید آن نیز به نام شرکت البرز دارو صادر شده است. این دارو در دو نوع پلی پیل 1 شامل آسپرین (81 میلی گرم)، انالاپریل (5 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (12.5 میلی گرم)،  و  پلی پیل 2 (برای افرادی که دارای عارضه جانبی پلی پیل از جمله سرفه ناشی از انالاپریل استفاده می شود) شامل آسپرین (81 میلی گرم)، والزارتان (40 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (5.12 میلی گرم) عرضه می شود.

 

پیش بینی می شود که در صورت دسترسی و مصرف مستمر این قرص در بین بیماران مبتلا به عارضه های قلبی و عروقی و نیز افراد در معرض خطر بالای 50 سال، مرگ های زودرس و ناتوانی های ناشی از سکته های قلبی و مغزی تا 50  درصد کاهش یابد و شاهد افزایش سن امید به زندگی در ایران تا 80 سال باشیم.

 

انتهای پیام

کلمات کلیدی
فرشته هاشمی
تهیه کننده:

فرشته هاشمی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *