مطالعه «کوهورت پرشین»

مطالعه «کوهورت پرشین»

 

مطالعه کوهورت پرشین یکی از مهمترین و وسیعترین مطالعات در دست انجام پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور است.

 

دستیابی کامل به اهداف «مطالعه کوهورت گلستان» پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، سبب شد تلاش جدیدی برای شکل گیری مطالعه بزرگ آینده نگر مبتنی بر جمعیت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بر روی جمعیت 200 هزار نفری همه نژادهای ایرانی، صورت گیرد و مطالعه ای تحت عنوان  کوهورت پرشین  پی ریزی شود که  ایفای نقش کلیدی و مهم دانشمندان ایرانی در تحقق پزشکی دقیق در 20 سال آینده یکی از اهداف مهم آن است.

 

آخرین ارزیابی ها در ایران نشانگر افزایش سهم بیماری های غیرواگیر در تمام گروه های سنی است و پیش بینی ها حاکی از ادامه این روند است. از سویی دیگر، نظام سلامت ایران با دغدغه جدی مرگهای زودرس مواجه است که نیاز است در بستر مطالعه کوهورت بزرگ ملی، به این نگرانی و نیز بسیاری از سوالات مهم حوزه سلامت و تحقیقات پزشکی در آینده پاسخهای مطمئن داده شود.

 

مطالعه کوهورت پرشین که تا کنون در 21 استان کشور راه اندازی شده است، مجموعه ای از 5 مطالعه در سنین مختلف با اهداف متفاوت شامل کوهورت نوزادان، نوجوانان ، سالمندان ، بالغین و کارکنان است که در هر یک تاثیر عوامل مختلف بر بیماری های آن گروه سنی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

در بین این مجموعه ، کوهورت بالغین به عنوان مهمترین و وسیعترین بخش کوهورت پرشین، در 18 مرکز  راه اندازی شده است و  مناطق جغرافیایی مطالعه، بر اساس الگوی بیماری های محلی، علل مرگ، مواجهه با عوامل خطر، ثبات جمعیت و ظرفیتهای محلی انتخاب شده اند.

 

تمرکز پژوهش های بالینی در زمینه شیوع و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مزمن، پیشگیری از مرگهای زودرس (زیر 70 سال ) ، ارتقای بستر خدمات بهداشتی در کشور،  ایجاد بستری برای تربیت نیروی انسانی متخصص و محقق، ایجاد زیر ساخت قوی پژوهشی مبتنی بر جمعیت در دانشگاه های علوم پزشکی، گسترش مفهوم پزشکی سلامت محور در آموزش پزشکی و فراهم کردن زمینه برای آموزش و پژوهش دانشجویان و متخصصان پزشکی، تمرکز ویژه در جهت ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی در بیش از یکصد شهر جدید کشور که فعلا ساختار روستایی دارند و در حال تغییرات اپیدمیولوژیک هستند، بررسی موثرترین روشهای پیشگیری ، تشخیص ، درمان و بازتوانی در موارد ابتلا به بیماری های مزمن غیرواگیر  در همه نژادها و قومیتهای مختلف ایرانی، ارائه بسته های خدمات سلامت در راستای افزایش امید به زندگی ایرانیان، تاسیس بزرگترین بیوبانک در ایران برای تحقیقات علوم پایه و ژنتیک و تاسیس پایگاه جامع اطلاعاتی برای 200 هزار نفر در کشور ، از اهداف و چشم اندازهای مطالعه کوهورت بالغین پرشین است.

 

مطالعه کوهورت پرشین می تواند دستاوردهای بی نظیری برای کشور، هم در ایجاد زیرساختهای علمی پژوهشی و تشکیل گنجینه عظیم اطلاعات پزشکی برای محققان و هم در  خصوص ارائه خدمات تشخیصی و درمانی پیشرفته به بیماران و معرفی الگوها و برنامه های پیشگیرانه برای بیماری های مزمن ، به همراه داشته باشد.

 

انتهای پیام

کلمات کلیدی
فرشته هاشمی
تهیه کننده:

فرشته هاشمی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *