آموزش سلامت گوارش

لیست اخبار صفحه :1
عفونت هپاتیت B

عفونت هپاتیت B

هپاتیت B یک ویروس از خانواده هپادنوویروس است. این ویروس در دنیا حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون نفر را به طور مزمن آلوده کرده که از هر چهار نفر آنها یک نفر به هپاتیت مزمن، سیروز کبدی و یا سرطان کبد مبتلا می‌شود. هپاتیت B همچنین علت نیمی از موارد هپاتیت‌های حاد، بیش از شصت درصد هپاتیت‌های مزمن و سیروز کبدی و بیش از هشتاد درصد سرطان کبد را در ایران تشکیل می‌دهد.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) زمانی رخ می‌دهد که اسید معده مکررا به لوله‌ای که دهان و معده را به هم متصل می‌کند (مری)، باز می‌گردد. این وضعیت (ریفلاکس اسید) می‌تواند مخاط پوشش مری را تحریک کند.

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

سندرم روده تحریک‌پذیر یا IBS یک اختلال مزمن است که سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار داده و علایمی مانند درد شکم، نفخ، اسهال و یبوست، یا هر دو را ایجاد می‌کند. این اختلال یک اختلال عملکردی است، به این معنی که هیچ ناهنجاری ساختاری در مجرای گوارش وجود ندارد و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش نمی‌دهد.

بیماری‌های التهابی روده (IBD)

بیماری‌های التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) مجموعه‌ای از اختلالات مزمن است که به طور عمده ، روده بزرگ و روده کوچک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دو نوع رایج IBD عبارتند از بیماری کرون و کولیت اولسروز.